Označovanie vajíčok

Ak chováte nosnice, vedzte, že máte doma tie najlepšie vajíčka na svete. No je veľa ľudí, ktorí sliepky nemôžu chovať, ani nemajú nikoho, od koho by domáce vajíčka dostali, či kúpili a tak sú odkázaní na rôzne obchodné reťazce. Možno medzi nich patríte aj vy. Všímate si, aké vajíčka vlastne kupujete? Rozumiete označeniam na nich, či na ich obale?

Označenie vajec

Pokiaľ vajíčka kupujete, mal by sa na nich vždy nachádzať špeciálny kód, z ktorého sa viete dozvedieť mnoho vecí.

Každá spoločnosť, ktorá sa zaoberá chovom nosníc a následným predajom vajíčok má pridelené Štátnou veterinárnou a potravinovou správou Slovenskej republiky schvaľovacie číslo. Týmto číslom je označená celá produkcia vajec určená do vašich kuchýň.  Číslo je vyrazené na každom vajíčku na trhu.  Napr.

2 SK VK 6 – 15

tieto označenia nájdete v zoznamoch schválených prevádzkární (EU)

Čo nám prezrádzajú jednotlivé písmená a čísla?

Prvé je číslo, ktoré vypovedá o tom, z akého chovu pochádza dané vajce. Aký bol životný priestor sliepky, ktorá ho zniesla:

0 – označuje vajce z ekologického, čiže BIO chovu (nosnice majú výbeh, priestor 2,5 m² , surovú stravu, malé skupiny)

1 – označuje vajce, ktoré zniesla nosnica z voľného výbehu (priestor 2,5 m² , bidielka, malé skupiny)

2 – označuje chov na podlahe, podstielkový chov, kurník (chov v halách, bidileka)

3 – označenie vajíčok, kde chov nosníc bol v obohatených klietkach, klietkový chov (4-5 sliepok v klietke, priestor okolo 700 cm² bez bidielok a podstielky)

Druhé sú dve písmená, ktoré označujú kód krajiny pôvodu. Napr. SK -Slovenská republika, CZ – Česká republika, PL – Poľsko, HU – Maďarsko, AT – Rakúsko,….

Ako posledné sa uvádza registračné číslo. Ide o individuálne číslo každého podniku.  V SR sa toto číslo skladá zo skratky okresu, v ktorom sa prevádzkáreň nachádza a poradového čísla v rámci spomínaného okresu. Napr. VK 6 – 15, čiže chov je vo Veľkom Krtíši a poradové číslo prevádzky je 6 – 15. V CZ je to štvorčíslie. Napr. 2564. ….

Označenie na obaloch vajíčok

Vajíčka sa najčastejšie predávajú balené v spotrebiteľskom obale, na ktorom musíte ako spotrebiteľ nájsť nasledovné informácie:

  • počet vajec v balení – u nás nájdete najčastejšie balenie 30, 10 a 6 kusov
  • písmeno, ktoré označuje triedu kvality – pre domácnosti, na maloobchodný predaj sú určené IBA vajíčka triedy A, čiže čerstvé a triedené vajcia. Farba potlače na vajíčku je červená. Potom máme aj triedu B, t.j. druhá akosť alebo chladiarenské a  konzervované. Farba potlače je modrá. Napokon triedu C, t.j. vyradené vajcia, určené pre potravinársky priemysel.
  • označenie baliarne, čiže značka štátu, kde boli vajíčka balené. POZOR! – označenie baliarne, nemusí byť totožné s pôvodom vajec. Pôvod vajec zistíte na škrupinke.
  • skupina hmotnosti – hmotnostné triedy sú označené príslušnými písmenami a to: S – malé, t.j. pod 53g, M – stredné, t.j. 54g až 62g, L – veľké, t.j. 63g až 72g a XL – veľmi veľké, t.j. viac ako 73g.  Ak na obale je uvedené „vajcia rôznej veľkosti“, jedná sa o netriedené vajcia a udáva sa celková minimálna hmotnosť v gramoch.
  • dátum minimálnej trvanlivosti – vajcia sa triedia, označujú a balia do desiatich dní po znáške. Vajcia by sa mali skonzumovať do 21 dní po znesení. Na obale môžete mať uvedené aj „extra čerstvé“ to platí len počas spomínaných deviatich dňoch.
  • odporúčaný spôsob skladovania – držať vajcia po nákupe v chlade, t.j. od 5°C do 18 °C
  • v prípade umytých vajec, slovné spojenie „umyté vajcia“ aj keď vajcia by sa nemali umývať
  • jasne čitateľné majú byť aj údaje o metóde chovu nosníc (či ide o chov klietkový, podstieľkový, alebo voľný výbeh,…)
  • vysvetlenie významu kódu výrobcu sa udáva najčastejšie vo vnútri obalu.

A čo nebalené vajíčka?

Ani nebalené vajíčka nie sú výnimkou.  Aj tie musia spotrebiteľovi poskytnúť zrozumiteľne, jasne a čitateľne informácie ako:

  • z akého chovu slepačie vajcia pochádzajú
  • akostná trieda A
  • kód výrobcu (nájdete aj podobnejšie vysvetlenie čísla, ktoré je potom uvedené aj na každom vajíčku)
  • odporúčanie pre spotrebiteľa (pri akej teplote je ideálne vajíčko skladovať)
  • kód triediarne a dátum triedenia
  • dátum minimálnej  trvanlivosti

 

Označenie vajec zakúpených priamo od chovateľa

Ak potrebujete kúpiť väčšie množstvo vajec, na sviatky (vianočné, veľkonočné,..), alebo rôzne udalosti v rodine (svadba, narodeniny,…) keď potrebujete variť a najmä piecť, zájdete si kúpiť vajíčka priamo ku chovateľovi. Nezabudnite si všimnúť informácie, ktoré má mať prevádzkovateľ viditeľne označené:

  • informácie o chovateľovi
  • dátum znášky a minimálnej trvanlivosti

 

 

...

Pridaj komentár