Panvice a woky – ako vybrať tie najlepšie (20 odporúčaní)

Dobrá panvica = základ chutného jedla

Súčasť každej kuchyne je panvica. Panvicu používa každý, kto pripravuje akékoľvek jedlo. Od profesionálneho kuchára, cez bežného až po občasného domáceho „kuchtíka“. Sme rozhodnutí kúpiť si novú panvicu. Vojdeme do predajne a zistíme, že na trhu je obrovské množstvo panvíc. Ako si vybrať tú správnu, ktorá nám poslúži niekoľko rokov a budeme s ňou spokojní?  

Ako vybrať kvalitnú panvicu?

Skôr ako sa vyberieme do obchodu (kamenného, alebo internetového) pred kúpou panvice je potrebné si ujasniť pár vecí:

  • Ako často budem panvicu využívať?
  • Čo budem najčastejšie pripravovať?
  • Pre koľko osôb bežne varím?
  • Aký mám typ sporák (plynový, elektrický, indukčnú varnú dosku) ?
  • Chcem jedlo pripravovať len na sporáku, alebo ho budem dávať dopekať do rúry?
  • Akú cenu som ochotný akceptovať?
  • Ako sa o panvicu starať, aby vydržala čo najdlhšie?

Typy panvíc

Ak v kuchyni varíme každý deň a chceme mať pestrí jedálniček je potrebné mať aj 2 – 3 modely panvíc. Inú panvicu využijeme na grilovanie, inú na vyprážanie, inú na palacinky, či volské oči. Ak sme len príležitostný kuchár vystačíme si aj s jednou, ale poriadnou.

Materiály panvíc

Materiál panvice je azda najhlavnejším kritériom výberu panvice. Od materiálu závisí životnosť, údržba, hmotnosť i cena panvice. Z akých materiálnou si môže spotrebiteľ vybrať?

Liatinové panvice

Ide o extrémne odolnú panvicu, ktorá pri vhodnej starostlivosti nám vydrží aj celý život. Od starších gazdiniek často počujeme: „stará dobrá klasika“. Má veľmi hrubé steny, ktoré dokážu udržať teplotu aj 300°C, rozloženie tepla je rovnomerné.

Je potrebné si uvedomiť aj jej nevýhody: je veľmi ťažká, rozohrieva sa pomalšie a rýchlo podlieha korózii, preto ju určite nemôžeme nechať ponorenú vo vode na dlhší čas.

Keramické panvice

Modernizácia doby priniesla indukčné sporáky a príchod keramických panvíc. Sú veľmi šetrné k životnému prostrediu, umožňujú ohrievanie na vysokú teplotu až do 450°C s potrebnou dávkou oleja. Ak chceme z nej jesť zdravšie jedlá je potrebná príprava jedla pri nižších teplotách. Keramika je odolná proti mechanickému poškodeniu.

Jej nevýhodou je, že je citlivá na náhle zmeny teplôt. Ak sa nám jedlo na nej pripáli čistí sa ťažšie a biela farba už nie je biela a spotrebiteľ ostáva sklamaný.

Teflónové panvice

Ak chceme mať panvicu s nepriliehavým povrchom je vhodné siahnuť po teflóne. No nešetrime na cene. Siahnime po kvalitnejších viacvrstvových teflónových materiáloch. V tejto panvici pripravíme jedlo rýchlo aj pri nižších teplotách.

Veľkou nevýhodou je, že panvica sa nesmie prehriať na teplotu nad 250°C kedy sa z nej začnú uvoľňovať zdraviu škodlivé látky. Ľahko sa poškriabe, jedlo sa na nej začne pripaľovať a je vhodná na vyhodenie.

Nerezové panvice

Tieto panvice sú veľmi obľúbené, pretože rovnomerne rozvádzajú teplo. Ľahko z nej odstránime zvyšky jedla, sú odolné voči poškriabaniu, sú vhodné do umývačky riadu. Výrobcovia využívajú viacvrstvový materiály napr. existuje trojvrstvová t.z. z extra silným hliníkovým jadrom vhodným aj na indukciu; päťvrstvová t.z. kombinácia ocele a hliníka pre dokonalú akumuláciu tepla.

Nevýhodou nerezových panvíc je nutnosť použitia tuku pri varení, inak sa jedlo pripaľuje.

Medené panvice

Tieto panvice určite nie sú z čistej medi, pretože meď po reakcií s jedlom môže uvoľniť toxické látky, preto sú tieto panvice potiahnuté oceľou, alebo antikorom. Sú však vynikajúce. Jedlo na nich pripravíme veľmi rýchlo a tak z potravín sa nestrácajú látky, ktoré sú prospešné pre naše zdravie.

Pre kúpou sa nezabudnite informovať o údržbe, pretože sú na ňu potrebné špeciálne prípravky. Nie každá z týchto panvíc je vhodná na indukčnú varnú dosku. Rátať treba aj s vyššou cenou.

Titánové panvice

Titán je veľmi tvrdý, odolný a nepriliehavý materiál, ktorý umožňuje variť bez kvapky oleja. Je odolná voči prudkým teplotným zmenám. Veľmi dobre sa čistí, je odolná voči kovovým nástrojom.

Keďže ide o kvalitnú panvicu s vynikajúcimi vlastnosťami je potrebné počítať s vyššou obstarávacou cenou.

Ak sa rozhodneme pre ktorýkoľvek materiál, vždy si všimnime aká je hrúbka dna. (min. 4 -6 mm). Platí: čím hrubšie dno, tým kvalitnejšia panvica. Ideálom sú viacvrstvové z niekoľkých materiálov, ktoré vedú teplo.

Veľkosť panvíc

Okrem materiálu sa na panvici uvádza aj číslo cca od 20 – 40 cm. Toto číslo určuje priemer, čiže veľkosť panvice. Pred kúpou si ujasnime koľko jedla v nej ideme pripravovať. Často sa stretávame s názorom, že radšej väčšiu, lebo menej vo väčšej uvaríme, ale viac v menšej nie. Čo je síce pravda, ale naháňať jedno, či dve vajíčka pri príprave praženice pre jednu osobu na 40 cm panvici nie je na mieste. Čím väčší priemer panvice tým je väčšia spotreba energie, tým je ťažšia a ťažko sa s ňou manipuluje.

Do bežnej domácnosti sú vhodné:

Malé panvice (20, 22, 24 cm) – ideálne pre jedno až dvojčlenné domácnosti, pretože sa ľahko skladujú, bez väčších problémov sa s nimi manipuluje kvôli ich ľahkosti.

Stredné panvice (25, 26, 28, 30 cm) – ideálne pre viacčlenné domácnosti. Sú najpredávanejšie pretože na ich pripravíme rybu, orestujeme bravčovú panenku, či iné väčšie kusy mäsa, udusíme zeleninovú prílohu.

Existujú aj veľké panvice (32, 36, 40 cm), ktoré využívajú najmä profesionálny kuchári  v reštauráciách.

Počet stravníkov a typ varených jedál je rozhodujúci nielen pri veľkosti, ale aj pri hĺbke panvice.  

Druhy panvíc

Trh nám ponúka nielen rôzne materiály, veľkosti, ale aj druhy panvíc. Hlavný faktor pri výbere druhu panvice sú naše chuťové poháriky, čiže aký typ jedla preferujeme.

Univerzálna panvica – ide o klasickú, okrúhlu panvicu, ktorá sa bežne používa v našich domácnostiach. Má rovné dno, vysoký okraj, preto je vhodná na vyprážanie, varenie omáčok, prípravu steakov, či dusenie mäsa.

Grilovacia panvica – špeciálna panvica štvorcového, príp. obdĺžnikového tvaru, najčastejšie s vrúbkovaným povrchom, ktoré udrží teplo a rovnomerne ho rozvedie. Je vhodná na úpravu mäsa, syrov, či zeleniny. Na pokrmoch nám vytvorí krásny rebrový vzhľad a zachová nám šťavu jedla. Absolútne nie je vhodná na prípravu omáčok, či dusenie mäsa.

Palacinková panvica – ak sme milovníci palaciniek, či lievancov určite po nej siahneme. Vďaka nízkemu okraju, hladkému povrchu pripravíme dokonalé palacinky. Tieto panvice sú najčastejšie 25 – 27 cm a sú veľmi ľahké, preto sa s nimi vynikajúce manipuluje.

Obľúbeným produktom pre milovníkov palaciniek sú aj palacinkovače.

Elektická panvica – ide o špeciálny druh panvice vhodný na chaty, pre cestovateľov, pre ľudí, ktorí nemajú možnosť mať elektrickú rúru. Je vhodná na pečenie, zapekanie, dusenie, varenie, vyprážanie, či grilovanie. Spotrebiteľovi nahradí starú známu remosku.

Wok – ide o väčšie panvice, ktoré majú výrazne menšie dno ako horný okraj. Logicky tieto panvice majú vyššiu teplotu na dne a postupne sa teplo šíri na steny. Dno by malo byť duté s hrúbkou min. 6 mm. Je vhodná najmä na prípravu ázijských jedál, príp. talianskeho rizota, ktoré sa v nej dobre premiešajú. Ich hmotnosť je vyššia a ťažšie sa s nimi manipuluje.

Panvica na dolky, či volské oká – ide o špeciálnu panvicu, v ktorej pripravíme krásne, úhľadné, neroztečené dolky, či volské oká, za ktoré by sa nehanbili ani v špičkovej reštaurácii. Ich veľkosti sa pohybujú od 3 – 8 otvorov a sú najčastejšie okrúhleho tvaru.     

Ak chceme ušetriť, ekonomicky výhodne sa dajú kúpiť aj sety, ktoré obsahujú panvice rôznych veľkostí ako aj druhov.

Doplnky k panviciam

Držadlo panvice – ak je panvica rozhorúčená, tak sa určite nechceme popáliť na rúčke. Miešať omáčku v chňapke je pomerne nepraktické. Preto pri výbere panvice dbajme aj na kvalitnú rukoväť, ktorá je teplu odolná. Rúčka musí byť tepelne izolovaná. Ak chceme dávať panvicu do trúby musí mať rúčka odopínateľnú, ale ešte lepšia možnosť je mať panvicu s rúčkou, ktorá je vhodnú do trúby.

Pokrievka – ak dusíme mäso, či zeleninu bez pokrievky sa nezaobídeme. Pokrievky sú často súčasťou panvicových sád, no občas tomu tak nie je. Podobne ako pri hrncoch aj pri panvici platí, že pokrievka na panvici musí sedieť, aby nedochádzalo k úniku tepla. Často je na nich otvor na únik pary. Pri modernejších typoch aj otvor na prilievanie surovín.

Varešky a obracačky – ak si chceme kvalitnú panvicu zachovať čo najdlhšie musíme používať vhodné, najlepšie drevené, príp. plastové varešky na miešanie, naberanie, či obracanie jedla. Spomínanými nástrojmi sa dotýkame dna, ktoré je na panvici najcitlivejšie a veľmi ľahko môže dôjsť k jeho zničeniu. 

Údržba panvíc

Aby nám panvice vydržali čo najlepšie treba sa o ne starať. Určite ich nečistime drôtenkou, aby sa nedoškriabali. Niektoré druhy podliehajú korózii preto ich nenechávame dlho vo vode. Panvice umývajme pod tečúcou vodou so šetrnými umývacími prostriedkami. Do umývačky riadu nevkladajme keramické, liatinové, či medené panvice. Ostatné druhy príležitostne môžeme, ale len pri nižších teplotách. Pri vyšších teplotách je riziko poškodenia nepriľnavého povrchu.

Odporúčané univerzálne panvice

Názov panvice Povrch Veľkosť Typ sporák Vhodnosť do trúby Vhodnosť do umývačky  
Stone Legend CopperLux Zmes titánu, karamiky a medených častíc   20, 24, 28cm   všetky   nie   áno Viac info
Stone Forte Hliník, smalt s obsahom keramiky   20, 24, 28cm   všetky   nie   áno Viac info
Adriano Legend Hliník, diamantové a titánové častice   24 a 28cm   všetky   nie   áno Viac info
Banquet s povrchom Inspira Hliník s keramickou úpravou   20,24 a 28cm   všetky   nie   áno Viac info
Banquet s povchom Premium Dark Brown Hliník s granitovým dekorom 28 cm všetky nie áno Viac info
Tescoma SmartClick Nehrdzavejúca oceľ s antiadházkym povlakom 20, 24, 28cm všetky áno áno Viac info

Odporúčané grilovacie panvice

Názov panvice Povrch Veľkosť Typ sporák Vhodnosť do trúby Vhodnosť do umývačky  
Tescoma SmartCLICK Nehrdzavejúca oceľ s antiadházkym povlakom 26×26 cm všetky áno nie Viac info
Lamart Iron Smaltovaná liatina 23,5 cm všetky áno nie Viac info
Allera Hliník s keramickou vrstvou 28 cm Elektika, plyn, sklokeramika   nie   áno Viac info
Stone Forte Hliník s kamenným vzhľadom   28×28 cm   všetky   nie   áno Viac info
Stone Legend CopperLux Zmes smaltu, ocele s kamennými a medenými časticami   27×27 cm   všetky   nie   áno Viac info

Odporúčané panvice na palacinky

Názov panvice Povrch Veľkosť Typ sporák Vhodnosť do trúby Vhodnosť do umývačky  
Banquet – Granite Grey hliník 26 cm všetky   nie   áno Viac info
Lamart Rock Hliník s marble povrchom 28 cm všetky   nie   nie Viac info
Stone Legend CopperLux Zmes smaltu, ocele s kamennými a medenými časticami   24 cm   všetky   nie   áno Viac info
Tescoma SmartCLICK Nehrdzavejúca oceľ s antiadházkym povlakom   26 cm   všetky   áno   nie Viac info

Odporúčané woky

Názov panvice Povrch Veľkosť Typ sporák Vhodnosť do trúby Vhodnosť do umývačky  
Banquet Intense Nerez s gratompvaným dekórom 28×7,8 cm všetky   áno   áno Viac info
Toro keramika 28 cm všetky nie nie Viac info
Tescoma i-Premium Hliníková zliatina s oceľovým, magnetickým dnom 28 cm všetky   nie   áno Viac info
Tescoma SmartCLICK Nehrdzavejúca oceľ s antiadházkym povlakom   28 cm   všetky   áno   nie Viac info
Allera Hliník s keramickou vrstvou 28 cm Elektika, plyn, sklokeramika   nie   áno Viac info
...