Vajce na mäkko

Vajíčka sa dajú pripraviť na mnoho spôsobov, čo okrem iného dokazuje aj náš web, kde nájdete tých receptov s nimi (a samozrejme aj inými ingredienciami) rovnú stovku.

Kedy je vajíčko na mäkko?

V prvom rade si treba ujasniť, čo označujeme ako vajíčko na mäkko. Často sa totiž zamieňa s vajíčkom „na hniličku„. V podstate je medzi nimi len malý rozdiel – záleží od konzistencie bielka a žĺtka. Pri vajíčkach na hniličku, je bielok tuhý a žĺtok z časti tiež – nie však úplne (z časti je tekutý). Vajíčko na mäkko má naopak žĺtok úplne tekutý. Bielok má tiež tuhý (zrazený), no niekedy nie úplne, resp. nie je úplne pevný, síce je už uvarený a teda nie „priesvitný“, ale stále je mierne tekutý.

Ako pripraviť vajíčko na mäkko?

Danú konzistenciu vieme dosiahnuť viacerými spôsobmi.

  1. Jednoduchší spôsob je, že vajíčka vložíme do studenej vody a dáme variť. Na mäkko by mali byť hotové v momente, kedy začne voda naplno vrieť.
  2. Druhý spôsob je, že dáme najprv zovrieť vodu. Keď vrie, vložíme do nej vajíčka a zapneme stopky. Na uvarenie na mäkko by mali stačiť približne 3 minúty (záleží od veľkosti vajca). Treba si však dať pozor – ak vyberiete studené vajíčko z chladničky a vložíte ho do vriacej vody, praskne mu škrupina – rozdiel teplôt nevydrží. Je preto potrebné vajíčka ohriať pred samotným vložením aspoň na izbovú teplotu (takže ich treba vybrať skôr a nechať zohriať voľne položené v kuchyni).
  3. Tretím spôsobom, ktorý sa oplatí pokiaľ robíte vajíčka pravidelne, je využiť na to špeciálny nástroj – varič vajec. Ide o pomerne lacný a jednoduchý nástroj, ktorý zvládne aj prírpavu vajíčok namäkko a celú ju aj značne uľahčuje – vložíte vajíčka, nastavíte čas a zvyšok neriešite. Výsledok je v tomto prípade po nájdení ideálneho času najistejší. Z našej skúsenosti môžeme odporučiť varič vajec Sencor SEG 720BS, ktorý sa dá zakúpiť napríklad tu.

...

2 thoughts on “Vajce na mäkko

  1. Martin

    Prvý spôsob nefunguje ak máte indukčný sporák, kde voda na plnom výkone zovrie do minúty.

    Reply

Pridaj komentár