Vajce na tvrdo

Obľúbeným receptom na prípravu vajíčok je „vajíčko na tvrdo“. Aj napriek obľube však mnoho ľudí nevie, ako ho správne pripraviť.

Varenie vajíčok na tvrdo

Vajíčka na tvrdo sa pripravujú varením vo vode. OD vajíčok na mäkko, či vajíčok na hniličku ich odlišuje konzistencia – vajíčko je na tvrdo vtedy, keď je tuhý aj bielok a aj žĺtok. To z nich robí ideálnu dekoráciu na chlebíčky, ale mnohí si ich radi vychutnajú aj samotné, či ako hlavnú časť jedla s nejakou prílohou.

Vajce na tvrdo vieme spraviť viacerými spôsobmi podľa čoho sa líši aj ich doba prípravy:

  • Vložiť vajíčka do studenej, či vlažnej vody a postaviť na sporák –  v tomto prípade si musíme odsledovať kedy začne voda naplno vrieť. Od toho momentu potom stopneme približne 7 minút. Po ich uplynutí vajíčka z vody vyberieme, ochladíme pod studenou vodou a môžeme ich ošúpať.
  • Druhým spôsobom je príprava vhodením vajíčok do už vriacej vody. V tomto prípade vajíčka vyberáme až po 10-12 minútach. Pri tomto spôsobe si musíme dať pozor na to, aby vajíčka neboli práve vybrané z chladničky – teplotný rozdiel chladného vajíčka vs. vriacej vody by nám ho roztrhol a vytieklo by tak ešte pred jeho uvarením. Pred prípravou preto nechajte vajíčka radšej nejaký čas mimo chladničku, aby sa ich teplota vyrovnala aspoň s tou izbovou.
  • Tretím spôsobom, ktorý sa oplatí riešiť pokiaľ robíte vajíčka na rôzne spôsoby pravidelne, je využiť nato špeciálny nástroj – vajíčkovar (alebo vajcovar). Ide o pomerne lacný a jednoduchý nástroj, ktorý prípravu vajíčok či už natvrdo, namäkko, alebo „na hniličku“ značne uľahčuje – vložíte vajíčka, nastavíte čas a zvyšok neriešite. Výsledok je v tomto prípade po nájdení ideálneho času najistejší. Z našej skúsenosti môžeme odporučiť varič vajec Sencor SEG 720BS, ktorý sa dá zakúpiť napríklad tu.

Na záver ešte jedna poznámka – mnohí ľudia si myslia, že sa nič nestane keď sa čas prípravy vajíčka na tvrdo „prešvihne“, keďže vajíčko je „na tvrdo“ celé tuhé (na rozdiel od nepodarkov pri pokusoch o vajíčka na mäkko, či na hniličku). Nie je to tak. Čas je dôležité dodržať aj tu, bez ohľadu na to ktorým spôsobom vajíčka pripravujeme. Pokiaľ necháme vajíčka variť príliš dlho, svoju konzistenciu síce  už nezmení, no žĺtok nám nepekne stmavne.

Lúpanie / šúpanie vajíčok

Samotným uvarením príprava vajíčok nekončí – každý kto niekedy vajíčka natvrdo prirpavoval vie, že tá horšia časť prichádza práve pri ich šúpaní. Metód ako si tento úkon uľahčiť je viacero, nám sa najviac osvedčila nasledovná:

...

Pridaj komentár