Vajce na hniličku

Medzi známym vajíčkom na tvrdo a vajíčkom na mäkko sa nachádza také „ani ani“ vajce, označované ako vajíčko „na hniličku“. Čo presne to je a ako ho pripraviť?

Konzistenciou je vajíčko na hniličku asi to najchutnejšie pripravené „varené vajíčko“. Má tuhý bielok, podobne ako vajíčko na tvrdo, pod ktorým sa ukrýva lahodný tekutý žĺtok (podobne ako vo vajíčku na mäkko). Pripraviť ho však správne, aby sme nemali zatuhnutý žĺtok, alebo ešte tekutý bielok, vyžaduje cvik a mnoho praxe.

Ako pri vajíčkach na tvrdo a na mäkko, aj pri vajíčku na hniličku sa skrýva tajomstvo správnej prípravy v dokonale odhadnutom čase varenia. Metódy ako na to sú dve:

  1. Vajíčko vložíme do studenej vody a postavíme na sporák. Od momentu, kedy začne voda naplno vrieť a vajíčko nám v hrnci doslova „tancuje medzi bublinami“, si odstopneme cca 2-3 min. Po ich uplynutí vajíčko putuje pod studenú vodu a šikovné ruky, ktoré ho ošúpu.
  2. Druhý spôsob je, pridať vajíčko do vody až keď vrie. Podmienkou je aby vajíčko maju cca izbovú teplotu. Ak by sme ho tam hodili rovno z chladničky, mohlo by prasknúť. Do vriacej vody ho v tomto prípade dáme na 4 až 4 a pol minúty. Následne ochladíme v studenej vode a ošúpeme.

Háčik je v tom, že každé vajíčko je svojim spôsobom kúsok iné. To ako rýchlo sa uvarí závisí hlavne od jeho veľkosti. A nájsť dve rovnako veľké vajíčka je dosť ťažké.

Naučiť sa spraviť dokonalé „vajíčko na hniličku“ vyžaduje veľa cviku a schopnosť odhadnúť, aký čas asi vajíčko danej veľkosti bude potrebovať.

Z trojice „na mákko“, „na tvrdo“ a „na hniličku“, je ovládnuť posledné menované asi najťažšie. Je to podobné ako keď síce viete urobiť super kávu v moka kanvičke, aj cez french press, no espresso z pákového kávovaru nevyčarujete – v hre je proste oveľa viac premenných a postup je komplikovanejší.

Platí len staré známe „cvičenie robí majstra“. Nezostáva teda nič iné, ako si vyhrnúť rukávy a skúšať a skúšať.

...

Pridaj komentár