Ako zistiť, či je vajce čerstvé?

Už sa vám asi stalo, že ste otvorili chladničku a v nej zbadali vajíčka, ktoré ani neviete kedy ste kúpili, keďže dienko, s dátumom spotreby, ste už vyhodili. Alebo ste si doniesli vajíčka od starej mamy z dediny a neviete, či sú čerstvo znesené, alebo už dlhšie skladované?

V hlave vám hýria otázky typu: „Kedy som tie vajcia kúpil?, príp. „Dala mi stará mama čerstvé vajíčka z hniezda, ale ich už mala dlhšie v komore?“ „Mám v chladničke ešte čerstvé vajcia?“, „Keď zjem tieto vajíčka, nebude mi zle?,…“

Uvedieme štyri rýchle typy, ako zistiť, či vaše vajíčka sú čerstvé, alebo nie.

Prvým, asi najrýchlejším typom ako zistiť čerstvosť vajíčka, je pretrepať ho. Vajíčko chytíme pevne do ruky a potrasieme s ním blízko ucha. Ak máme vajíčko čerstvé, nepočujeme žiadny pohyb vo vnútri. Dôvod je ten, že bielko je hustejšie a tým tlmí žĺtok. Obsah vajíčka je pevnejší a nemusí sa preto pohybovať. Čiže necítime takmer žiadne otrasy a môžeme byť spokojní, lebo držíme v ruke čerstvé vajíčko.

Druhý, taktiež rýchly spôsob, je použiť svoj čuch. Zoberieme vajíčko, rozbijeme ho do taniera, príp. misky a privoniame k nemu. Ak máme vajíčko čerstvé, nemali by sme cítiť žiadny zápach, ani žiadnu vôňu. Ak vajíčko zapácha je staré a je potrebné ho vyhodiť.

Tretí spôsob, ako zistiť či máme vajíčko čerstvé, je nasledovný. Čerstvosť vajíčka, po rozbití do taniera, nám prezradí nielen jeho vôňa, ale aj konzistencia. Ak vajíčko vyklepneme, zo žĺtka nám ostane pevná pologuľa a bielok nám ostane pekný číry s rôsolovitou konzistenciou, môžeme si byť istý, že máme doma vajíčko čerstvé, vhodné na konzumáciu. Naopak, ak máme vajíčko staršie, žĺtok je viditeľne plochší a bielok je vodavý a rozteká sa po obvode taniera. Vtedy je potrebné zvážiť či nemáme inú možnosť a pokiaľ to je možné, tak radšej siahnuť po čerstvom.

Štvrtým, azda tým najpoužívanejším, spôsobom je otestovať vajíčko vo vodnom kúpeli. Môžeme to urobiť nasledovne: do väčšieho pohára dáme vodu a opatrne do nej vložíme vajíčko. A sledujeme. Môžu nastať štyri situácie:

  1. Vajíčko kleslo na dno a ostalo tam pekne ležať. To nám prezrádza, že vajíčko je úplne čerstvo znesené.
  2. Vajíčko kleslo na dno, no otočilo sa tupým koncom nahor. V tomto prípade ide o staršie vajíčko, ktoré má približne 1 – 2 týždne.
  3. Vajíčko kleslo a ihneď vyplávalo na hladinu vody, vznáša sa v zvislej polohe. S určitosťou môžeme povedať, že ide o veľmi staré, nekonzumovateľné vajíčko, ktoré je potrebné ihneď hodiť do koša.
  4. Vajíčko kleslo, ale nezostalo na dne, odlepilo sa od dna a pláva. Takéto vajíčko, už nie je vhodné na priamu konzumáciu, no možno ho použiť do pečenia. Má približne 2 – 3 týždne.

Prečo je to tak?

Asi ste si všimli, že keď lúpeme uvarené vajíčko, má vzduchovú bublinku. Keď je vajíčko čerstvé, jeho vzduchová bublinka je menšia. Škrupinka vajíčka aj keď sa nám to na prvý pohľad nemusí zdať, má póry a je do istej úrovne priedušná. Nie je to obal, ktorý by dokonale izoloval vnútro od vonkajšieho prostredia, skôr naopak.

Postupne, ako vajíčko starne, sa z neho cez škrupinku vyparuje voda, a stráca oxid uhličitý. Takto sa bublinka vypĺňa vzduchom a vajce sa mení na plavák, ktorý sa potom nadnáša na vodnej hladine.

Je jedno pre ktorý zo spomínaných spôsobov zistenia čerstvosti vajíčka sa rozhodnete, je len správne ak vajíčka, ktoré ideme použiť, prekontrolujeme, aby sme si nepokazili celé jedlo.

Vhodné je tiež, ak vajíčka rozbíjame jednotlivo do pohára a nie všetky naraz do misky.

Tiež je vhodné pri nákupe mať na pamäti, že vajíčko zo zdravého chovu je použiteľné približne 28 dní od jeho znesenia. Ak však vajíčko správne skladujeme, na chladnejšom mieste 5 – 12 °C, predlžujeme jeho životnosť a tým aj jeho použiteľnosť.

...

Pridaj komentár