Šúpanie vajíčok

Čakáme návštevu a chceme pripraviť čo najlepšie vyzerajúce chlebíčky? Vajíčko na nich určite nemôže chýbať. Krásna žltá farba dodáva chlebíčkom dokonalý vzhľad, ale čo je ešte dôležitejšie aj dokonalú chuť. Často sa nejednej gazdinke stane, že pri šúpaní sa uvarenému vajíčku neoddelí bielko od jemnej blanky, ktorá je pod škrupinou. Z vajíčka ostane neforemný útvar s chýbajúcimi časťami bielka a je po dokonalom vzhľade.

Aké faktory vplývajú na ľahšie ošúpanie vajíčka?

  • Čerstvosť vajíčok – v kuchyni sa snažíme vždy používať čo najčerstvejšie potraviny, no ak ideme variť vajíčka, vyberieme si tie, ktoré sú staršie, čiže skôr znesené. Pozor, aby neboli pokazené.
  • Teplota – často vajíčka skladujeme v chladničke. Pred varením je dobré, ak ich vyberieme skôr a varíme až keď dosiahnu izbovú teplotu.
  • Technika lúpania – je množstvo návodov ako olúpať vajíčka čo najrýchlejšie a najefektívnejšie. Podrobnejšie si jednotlivé techniky pokúsime rozpísať a je na nás, ktorú z nich si vyberieme, vyskúšame a budeme používať.  

Triky na lúpanie vajíčok:

1.Pridajme do vody soľ, sódu bikarbónu, príp. ocot

Do hrnca dáme vodu, surové vajíčka a do vody pridáme soľ, alebo sódu bikarbónu, alebo ocot. Pridanie octu má ešte jednu výhodu. Ak sa nám vajíčko pukne počas varenie, bielko nám nevytečie do vody, ale zostane pokope.

2. Vajíčkam spôsobíme „teplotný šok“

Po uvarení vajíčka ihneď vyberieme a zalejeme ich studenou vodou. Pre lepší efekt môžeme do vody pridať aj kocky ľadu. Vajíčka necháme v studenej vode až do úplného vychladnutia, potom ich vyberieme, osušíme, poklepeme lyžičkou, príp. ich môžeme poklepať o okraj hrnca, či o pracovnú dosku a ošúpeme.

3. Pred lúpaním vajíčko pováľame pod dlaňou

Vajíčko uvaríme, necháme ochladnúť v studenej vode a osušíme. Skôr ako ho začneme lúpať, položíme ho na pracovnú dosku a jemne dlaňou zatlačíme. Pod miernym tlakom dlane vajíčkom pohybujeme dopredu a dozadu tak, aby škrupinka poriadne popraskala a blanka sa pod škrupinou oddelila od bielka. Pozor, ak pritlačíme veľmi silno vajíčko sa rozpučí.

4. Vajíčko potrasieme v hrnci, príp. pohári

Vajíčka uvaríme v hrnci, ktorý nie je ani príliš vysoký, ani príliš široký. Veľkosť hrnca zvolíme podľa množstva varených vajíčok. Po uvarení horúcu vodu scedíme a zalejeme ich studenou vodou. Počkáme cca 10 minút a časť vody scedíme (ostane nám cca 1-2 cm vody). Hrniec prikryjeme pokrievkou a poriadne zatrasieme tak, aby škrupina vajíčok poriadne popraskala. Potom už len vajíčko z vody vyberieme a zbavíme ho škrupiny. Presne rovnakým spôsobom namiesto hrnca môžeme zatriasť vajíčko aj v pohári.

5. Vajíčko opäť ponoríme do teplej vody

Uvareným a ochladnutým vajíčkam narušíme škrupinu poklepaním čajovou lyžičkou. Do misky si nachystáme teplú vodu (cca 30 – 35°C), do ktorej pripravené vajíčko ponárame a prstami ho stlačíme na mieste, kde sa škrupina zužuje. Neporušené vajíčko nám vykĺzne priamo do vody.

6. Použime špendlík

Do hrnca si dáme variť vodu, do ktorej pridáme lyžičku soli. Kým nám voda zovrie prichystáme si vajíčka, ktoré majú izbovú teplotu. Opatrne pomocou špendlíka urobíme na oblej strane vajíčok maličkú dierku. Pozor špendlíkom nekrútime, inak nám škrupina praskne a máme po vajíčku. Keď nám voda vrie, vajce položíme na polievkovú lyžicu a vložíme ho veľmi opatrne do vriacej vody. Vajíčka uvaríme, schladíme a bez problémov ošúpeme. 

7. Použijeme svoje pľúca – vyfúkneme ho

K tomu triku potrebujeme správnu techniku a veľmi dobré pľúca. Uvarenému a vychladnutému vajíčku odoberieme z obidvoch strán špičky a poriadne do jednej strany fúkneme a druhou stranou nám vyjde vajíčko bez jedinej škrupinky.

...