Praženica

Ak sa chceme správne stravovať, raňajky by v našom jedálničku nemali chýbať. Hovorí sa, že by mali tvoriť 20 – 25% z celkového denného príjmu energie a najznámejšie raňajkové jedlo je praženica, alebo inak povedané miešané vajíčka.

No stáva sa naším prísunom energie nielen na raňajky, ale aj vtedy, keď nás prepadne hlad a my doma máme takmer prázdnu chladničku. Vajíčka sa vždy nájdu.

Ako pripraviť klasickú praženicu?

Koľko kuchárov, toľko receptov na praženicu. Každý má svoj vlastný recept. Na najzákladnejšiu verziu potrebujeme (pre 1 osobu):

  1. 1 PL tuku (maslo, olivový olej)2.  3 ks slepačie vajíčka3.  štipku soli

Postup je veľmi jednoduchý:

  • na vhodnú panvicu si dáme rozpáliť tuk,
  • potom si v miske dobre rozmiešame vajíčka,
  • hotové vajíčka vylejeme do rozohriatej panvice a na miernom plameni varíme, až do zhustnutia
  • hotovú praženicu dáme na tanier a osolíme.  Podávame ju s pečivom, príp. zeleninou

Čo všetko si môžeme pridať do praženice?

Vašej chuti sa medze nekladú. Tu je niekoľko typov:

  • ako základ môžete použiť slaninku, na tuku môžeee osmahnúť cibuľku a tak vyliať vajíčka
  • do praženice môžete použiť aj netradičné suroviny ako napr. droždie, huby (šampňóny, hríby,…)
  • kto má rád zeleninu, kľudne môžeme použiť napr. mrazený hrášok, kukuricu,….
  • ak chcete vajíčka urobiť chutnejšie môžete použite čerstvé bylinky, napr. petržlenovú vňať, oregano,… môžete ich použiť hneď na začiatku, alebo nimi posypať hotové jedlo
  • na hotovú horúcu praženicu si môžeme nastrúhať syr podľa chuti

Niekoľko inšpirácii na praženicu nájdete aj na našom webe. Tak už len dobrú chuť.

Ako pripravujú praženicu známi šéfkuchári?

Praženica – Jamie Oliver

Praženica – Gordon Ramsay

Praženica – Martha Stewart

Iné recepty na praženicu

Samozrejme praženicu pripravujú nielen kuchári celého sveta, ale aj osobnosti, ktoré poznáme z filmov a tu je jeden príklad: Herec Sir Ian Mc Keller alias Gandalf (Pán prsteňov, Hobbit), či Magneto (filmová sága X-men). Tvrdí o sebe, že vie urobiť najlepšiu praženicu na svete a tu je jeho postup:

  1. na sporák dáte hrniec, do ktorého rozbijete vajíčka. Pridáte k ním maslo, trochu mlieka a to všetko dochutíte soľou a korením
  2. kým sa nám praženica varí, pripravíme si chrumkavé hrianky, ktoré potrieme maslom
  3. praženica je hotová, hrianky taktiež, už len ju natrieť na ne a dobrú chuť

Tipy a triky ako urobiť lepšiu praženicu:

    1. Pridajte navyše žĺtky – Ak miešate vajíčka v miske a pridáte navyše žĺtka, pripravovaná zmes vám lepšie zhustne. Keďže žĺtka obsahujú viac tuku a tuk dodáva jednu chuť, praženica je potom chutnejšia.
    2. Pridajte trochu mlieka, alebo smotany – Ak pridáte mlieko, alebo smotanu nie len do praženice, ale aj do rôznych iných jedál, zlepší sa ich chuť – zjemní sa. Praženica nie je výnimkou. Mlieko, či smotana jej dodá lahodnejšiu a lepšiu chuť. Navyše, ako mlieko (pokiaľ nie je nízkotučné), tak aj smotana obsahujú mliečny tuk a platí už vyššie napísané – tuk robí chuť.
    3. Namiesto šľahača použite vidličku – Šľahač nám vajíčka v miske rozmieša síce rýchlejšie, ale jednotlivé zložky premiešame až príliš. Niektoré chemické látky prirodzene vo vajíčku obsiahnuté sa začnú štiepiť, čim sa nám chuť stráca. Ideálne je použiť vidličku, ktorá jednotlivé zmesi síce spojí, ale nie prešľahá.

Aké najčastejšie chyby robíme pri príprave praženice?

Keď niekomu poviete, že ste robili vo svojom živote prvýkrát praženicu a bola naozaj dobrá, pousmeje sa a pomyslí si: „veď na tom sa nedá nič pokaziť“. No opak je pravdou. Urobiť naozaj dobrú praženicu je umenie. Kde je najčastejšie problém pri jej príprave sa dozviete v nasledujúcich riadkoch:

  1. Vajíčka šľaháte krátko. Pri príprave praženice je potrebné vajíčka rozklepnúť do misky a dobre ich metličkou, príp. vidličkou šľahať (30 – 40 sekúnd). Žĺtok a bielok sa nám musí pekne spojiť. Veľa ľudí si chce ušetriť čas s umývaním riadu, tak vajíčka rozklepne rovno do panvice a tam ich premieša. Týmto síce ušetríte riad, ale váš pokrm nikdy nebude mäkký, nadýchaný a ľahký.
  2. Vajíčka šľaháte priskoro. Viaceré gazdinky majú radi si všetko najskôr dôkladne nechystať, až potom zapnú sporák a začnú variť. Pri príprave praženice to tak nikdy nerobte. Vajíčka je dobré šľahať tesne pred tým ako ich idete vyliať na rozpálenú panvicu, inak vám stratia vzduch, ktorý ste tam dostali pri ich šľahaní.
  3. Vajíčka pripravujete pri vysokej teplote.  Keď neviete čo rýchlo pripraviť na raňajky, napadne vás praženica. No opak je pravdou. Ak si chcete pripraviť naozaj chutnú praženicu robte ju pri miernejšej teplote. Trvá to síce o čosi dlhšie, ale výsledok okúsite sami. Vajíčka „sa neprevaria“, nezhnednú, ani sa vám nespália.
  4. Pri príprave používate nevhodnú panvicu. Pri príprave praženice je potrebné zvoliť vhodnú panvicu. Je rozdiel pripravovať praženicu sám pre seba, alebo pre celú rodinu. Ak idete robiť vajíčka len pre seba je dobré zvoliť menšiu panvicu. Tým sa vám vajíčka nevysušia, ani nepripália. Naopak ak idete pripravovať vajíčka pre celú rodinu je potrebné použiť väčšiu panvicu, príp. väčší hrniec. Zaistíte tým rovnomerné prehrievanie vajíčok.
  5. Hotová praženica je príliš dlho na sporáku. Ak nechcete, aby praženica nebola suchá, príliš tuhá, až gumová je potrebné vystihnúť správny čas na jej odstavenie od zdroju tepla. Vajíčka dajte dolu zo sporáka tesne pred ich dovarením, keď sú ešte redšie, nedovarené. Ponechajte ich však ešte na panvici (asi ešte minútku), aby sa ešte trochu dorobili vďaka teplu, ktoré sa v nich nazbieralo kým boli nad plameňom.
  6. Praženicu osolíme priskoro. Veľa gazdiniek si zvykne posoliť vajíčka v miske, ešte pred rozmiešaním. Osolia a začnú ich šľahať. No ak chceme, aby nám vajíčka pri príprave nepustili veľa vody, osoľte ich až na záver, keď budú hotové.

Ako si ohriať studenú praženicu?

A čo spraviť vtedy ak vám ostala praženica? Ponáhľali ste sa za inými povinnosťami a aby sa nepokazila jednoducho ste ju strčili do chladničky? Po príchode domov, hľadajúc niečo pod zub ju objavíte a hodíte do mikrovlnky a zjete. No neviete ako ju správne ohriať. Postup je nasledovný:

  1. Z chladničky ju vyberte tesne pred tým ako ju idete ohrievať a hneď skonzumovať. Ak ju necháte ležať len tak na stole, rozmnožia sa vám v nej baktérie.
  2. Tanier s praženicou polejte kvapkou vody, aby ste zabránili jej vyschnutiu pri ohrievaní.
  3. Vložte praženicu do mikrovlnej rúry a pri vysokej teplote ju ohrejte po dobu 20 sekúnd. Skontrolujte ju. Ak ešte nie je prehriata, zapnite ju opäť na 20 sekúnd.
  4. Prihrievanú praženicu jedzte vždy dostatočne teplú.
...

Pridaj komentár