Omeleta

Typickým víkendovým, raňajkovým, či večerným jedlom, nielen na Slovensku, ale aj v rôznych krajinách sveta je omeleta.  Je to jedno z najrýchlejších jedál, ktoré je ľahké, chutné a najmä hotové za pár minút.

Asi málokto vie, že omeleta patrí medzi najstaršie jedlá sveta. Svoj pôvod má až v stredoveku. Toto obľúbené jedlo sa šírilo cez severnú afriku, stredný východ až sa napokon dostalo do európskych krajín. O jej rozvoj sa pričinili najmä Francúzi z Bretónska, kde omeletu dodnes považujú za ich tradičné jedlo.

Keby ste hľadali recept na omeletu, a chceli by ste nájsť ten najlepší, bol by to problém. V kuchárskych knihách, na internetových portáloch (ako je i tento) nájdete veľké množstvo rozličných receptov na túto vajíčkovú pochúťku.

Čo potrebujete na úplne základnú klasickú omeletu pre jednu osobu?

  • 3 slepačie vajíčka
  • 1 PL tuku (olivový olej, maslo)
  • štipku soli

Postup pri jej príprave je nasledovný:

  • najskôr si rozpálime tuk na vhodne zvolenej panvici
  • kým sa nám panvica rozpáli, v hlbšej miske si rozšľaháme vajíčka, ktoré osolíme podľa chuti
  • rozmiešané vajíčka vylejme do pripravenej panvice, zakryjeme pokrievkou a čakáme, kým nebude mať omeleta zlatistú farbu
  • hotovú omeletu preložíme na tanier a podávame

Čo všetko môžete pridať do omelety?

Omelety môžete pripravovať na slano, ale aj na sladko. Celú omeletu môžete pripraviť rovno na panvici, ale môžete urobiť iba klasickú, ktorú si potom naplníte. Tu je niekoľko nápadov pre vašu inšpiráciu:

  • ako základ môžete použiť: cibuľku, údeniny (slaninu, klobásu, šunku,…), zeleninu (čerstvú zelenú papriku, mrazený hrášok, kukuricu, lečo,…), huby (hríby, šampiňóny, kuriatka,…), fazuľu, olivy,…
  • na zlepšenie chuti môžete použiť rôzne druhy korenia, či nasekané čerstvé, príp. sušené bylinky (môžete ich prisypať do vajíčkovej zmesi, alebo nimi posypať hotovú omeletu na tanieri)
  • ak ste milovníci syrov, kľudne si do omelety nejaký pridajte. Použiť môžete napr. mozzarellu, ementál, eidam, parmezán,…
  • ak vám zostali zemiaky, či ryža z obeda, nevyhadzujte ich, ale zapracujte do omelety
  • nemáte chuť na slané jedlo? Dali by ste si radšej niečo sladké? Tu je riešenie: urobte si omeletu s jablkami a škoricou, s broskyňou, či banánom

Omelety podľa známych šéfkuchárov

Omeleta – Jamie Oliver

Omeleta – Gordon Ramsay

Omeleta – Franklin Garlanad a Martha Stewart

Omeleta – Roman Paulus

Na čo je dobré myslieť, ak chcete mať dokonalú omeletu?

  1. Správny výber panvice podľa povrchu – pri každom varení je dôležité správne si vybrať nádobu, v ktorej budeme jedlo pripravovať. Na omeletu budete potrebovať panvicu s nepriliehavým povrchom ako sú teflónové, keramické, či liatinové panvice. Ak máte dobrý povrch panvice príprava omelety je výrazne jednoduchšia a rýchlejšia.
  2. Správny výber panvice podľa veľkosti – ak chcete mať správnu hrúbku omelety musíte si vedieť vybrať správnu veľkosť panvice. Ak idete pripravovať omeletu z dvoch, príp. z troch vajec, ideálna je panvica s priemerom 15 – 20 cm.
  3. Správny čas odstavenia omelety od zdroja tepla – ak nechcete, aby vaša omeleta bola vysušená treba mať na pamäti, že omeleta je hotová v momente, kedy sa vám zdá ešte trošku nedovarená. To je ten správny okamih ju dať preč z ohňa a presunúť ju na vopred pripravený tanier. Ak čakáte, kým sa celá omeleta prepečie, dosiahnete to, že bude vysušená, zhnednutá a to má od tej pravej omelety skutočne ďaleko. Správny čas, iba 2 minúty, ktoré by mali prejsť od doby, keď vylejete vajíčka do panvice, až po dobu kedy sa hotová omeleta dostane na tanier. 
  4. Správny vzhľad omelety– aký má byť správny vzhľad omelety na vašom tanieri? Jej spodná časť má byť pevná, no jej vrchná časť má byť lesklá, môžeme povedať, že má mať ešte „mokrý vzhľad“. Dokonalá omeleta má byť vláčna, nadýchaná, lahodná, vo vnútri mäkká a kyprivá a má sa rozplývať na jazyku.
  5. Správne šľahanie vajíčok – vajíčka šľahajte vidličkou, pozor však, nie dlho, musia zostať nadýchané. 

 

Pár typov na zlepšenie chuti vašej omelety:

  • ak chcete zjemniť chuť, do rozšľahaných vajíčok pridajte pár lyžíc mlieka, príp. sladkej smotany
  • skvelú chuť dosiahnete, ak na záver hotovú omeletu potriete plátkom masla
  • najlepšie je piecť omeletu na olivovom oleji a masle v pomere 1:1
  • ingrediencie, ktoré idete pridať ako náplň omelety si nachystajte dopredu, aby sa omeleta zbytočne nesušila
  • ak máte radi prepečenejšiu, hustejšiu a „nehmýrivú“ omeletu, zakryte ju pokrievkou a pečte pri nižšej teplote.

Netradičná omeleta pripravovaná v sáčku, bez smaženia

Zaujímavým receptom je aj omeleta pripravovaná v sáčku, bez vyprážania. Musíte mať však vhodný sáčok, ktorý môžete ponoriť do vody a variť. Ak ho máte môžete si ju pripraviť. Najskôr si rozbijete dve vajíčka, ktoré dáte do uzatvárateľného vrecka. Vajíčka vo vrecku prstami roztlačíte, sáčok otvoríte a pridáte ostatné najemno nakrájané ingredienciu (huby, cibuľku, paradajky, šunky, syr,…), ochutíte. Vrecko uzavriete, opäť prstami premiešate a dáte variť do vriacej vody. Varíte približne 13 minút. Po dovarení otvoríte sáčok a dáte na tanier.

...

Pridaj komentár