Vajcia používate veľmi často pri varení. Kupujete ich pri každom väčšom nákupe takmer každý týždeň. Ak ich nekupujete a máte domáce je to veľká výhoda. Či už máte kúpené, alebo z domáceho chovu, viete ich správne uskladniť?
Správne skladovanie vám zaručí, aby vajíčka ostali čo najdlhšie čerstvé, ale aj bezpečné na konzumáciu, aby nepodľahli nákaze za pár dní. Aby sme predišli rôznym zdravotným problémom.
Správne skladovanie vajíčok
- Kartónový obal vyhoďte – v obchode kúpite vajíčka balené po 30, 10, príp. 6 kusov, ktoré sú naukladané v kartónovom obale. Tento obal býva znečistený veľkým množstvom miktroorganizmov, ktoré určite nie sú prospešné pre vaše zdravie. Kontaminovať sa môžu aj iné potraviny, ktoré máte uložené v chladničke. Obal, v ktorom donesiete vajíčka domov preto hneď zlikvidujte.
- Vajíčka určite neumývajte – ak prinesiete domov nie celkom čisté vajíčka, určite ich neumývajte, ani neutierajte vlhkou handričkou. Skladujte ich v takom stave, v akom ste ich domov priniesli. Vajce má totiž ochrannú vrstvu, ktorá zabraňuje prieniku rôznych mikróbov do vnútra vajíčka. Čiže voda môže spomínanú ochrannú vrstvu narušiť. Potrebné si je uvedomiť, že vlhkosť napomáha tvorbe plesní.
- Teplota uskladnenia je dôležitá – priestor, kde skladujete vajíčka, nesmie prekročiť teplotu 18°C. Ideálna teplota pri uskladnení je 5 – 12°C. Dôležité je nevystavovať vajcia prudkým zmenám teploty, aby sa vám neorosili, aby ste tým nepodporili tvorbu plesní.
- Každé vajce uložte tupým koncom navrch – takto to radia niektorí hydinári. Ako dôvod uvádzajú, že vajíčko má na vrchu póry, ktorými sa mu dostáva kyslík a tak môže „dýchať“. Iní tvrdia, že je to mýtus a nič sa vajíčku nestane, ak ho dáte aj ostrým koncom navrch.
- Stop skladovaniu vo dverách chladničky – v bode č.3 je spomínané, že vajíčkam nerobí dobre zmena teploty. A to je pravý dôvod, prečo vajíčka nemajú byť v dverách chladničky, aj keď výrobcovia, často do dierok dajú špeciálne držiaky na vajíčka. Koľkokrát denne ju otvoríte? Ako dlho ju nechávate pootvorenú? Potraviny, sem patria aj vajcia, blízko dvier trpia najviac. Vajíčka teda ukladajte do zadných častí poličky, kde je najchladnejšie a kde nedochádza k teplotným zmenám.
- Pozor na dobu spotreby – v bode č.1 je uvedené, že potravinový obal, teba zlikvidovať. Nezabudnite si odpísať z neho dátum spotreby. Trvanlivosť vajíčok je 28 dní po znesení. Pri dobrom skladovaní o čosi dlhšie. Ak ste si dátum nezapísali vyskúšajte pár trikov, ako zistiť čerstvosť vajíčka. Pozor, nekonzumujte staré vajíčka.
- Pozor na aromatické potraviny – okrem vajíčok, v chladničke skladujete aj iné potraviny. Z času na čas sa v nej nájdu aj veľmi aromatické potraviny, napr. dlho zrejúce syry, rôzne koreniny,.. Vajcia od týchto potravín skladujte čo najďalej, pretože ich vápenné škrupinky ľahko absorbujú pachy. A to predsa nechcete.